Elektronik alıcıyı deriye işlemeyi başardılar!

Yazar: Meltem Duman Tarih: 3/19/2013 Kategori: , , , Yorum:
Araştırmacılar bir ilke daha imza attı!

ABD'li araştırmacılar son olarak üzerinde çalıştıkları deri üzerine basılan ilk elektronik alıcıyı geliştirdiler.

ABD’li araştırmacılar, elektronik dövme ve esnek batarya gibi projelerin ardından bir ilke imza atarak doğrudan insan derisi üzerine basılan ilk elektronik alıcıyı geliştirdi.
Illinois Üniversitesi’ne bağlı Rogers Araştırma Grubu, 3D yazıcılarda basılan ilk deriye monte edilebilen alıcıları üretmeyi başardı. Elektronik dövmelerden sonraki adım olarak kabul edilen elektornik alıcı, insan derisi üzerine monte edilmesinin ardından vücuda ait çeşitli ölçümler yapabiliyor, sinir sisteminin faaliyetlerini takip edebiliyor.

Engadget sitesinin haberine göre, elektronik alıcı, derideki hidrasyonu, ısıyı ve beyin ile kaslardan gelen elektronik sinyalleri ölçebiliyor.

Elastik polimer yüzeye sahip olan elektronik dövmelere kıyasla, yeni elektronik alıcıların polimer yüzeyi, doğrudan deri üzerine basılıyor. Bu sayede, geçmişteki denemelere oranla 30 kat daha ince olan alıcılar, derinin üzerinde de iyi bir uyum sağlıyor.

RAHATLIKLA HAVUZA GİREBİLİRSİNİZ

Technology Review sitesine açıklama yapan araştırma ekibinden John Rogers, “Yeni çalışmamızda fark ettiğimiz önemli bir detay, elastomer maddaye ihtiyaç duymamamızdı. Sadece bir lastik damga kullanarak ultra incelikteki elektroniği deri üzerine işleyebiliyorsunuz” edi. Bu özelliği, elektronik alıcının, elektronik dövme gibi duşta veya havuzda kolayca deriden düşmesini engelliyor.

Alıcılar deri üzerine işlendikten sonra, araştırmacılar sıvı bandaj kullanarak elektroniği koruyucu bir tabaka oluşturuyor. Elektronik alıcılar, yaklaşık 2 hafta sonra kabarıp dökülüyor. Mühendisler, bu durumu epidermik elektroniğin vazgeçilmek bir durumu olarak ifade ediyor.

Şimdilik 2 hafta kullanılabilen alıcılar zamanla deri altına monte edilmeyi bekliyor. Bu işlem elektronik alıcının daha uzun süre insan üzerinde kalması için hedefleniyor. Yakında bu haberleri de duyarsak hiç şaşırmayın.
Paylaş: Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr